wtorek, 8 września 2015


Hej dziewczyny! Dziś chce wam przedstawić ogólne i wstępne informacje na temat skórki pomarańczowej tak aby krok po kroku wprowadzić Was w temat, który z każdym postem będzie pogłębiony. Posty będą numerowane. Miłej lektury...! :)Cellulit, skórka pomarańczowa a więc z czym tak naprawdę mamy do czynienia?


  Cellulit czyli dystrofia tkanki podskórnej jest jednym z najczęściej spotykanych defektów kosmetycznych skóry. Postrzegany jest jako estetyczna plaga dzisiejszych czasów i z każdym rokiem problem ten dotyczy coraz większej liczby kobiet zarówno młodych, w średnim oraz starszym wieku. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy. Uważa się, że występuje już u ponad 80% żeńskiej populacji. 
Termin cellulit nazywany potocznie „skórką pomarańczową” nie odzwierciedla jednak patogenezy jego powstawania dlatego często określa się go jako lipodystrofia, liposkleroza, ganoid lipodystrophy-GLD, zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej. Za nieestetyczny wygląd skóry w postaci nierówności, zgrubień, guzków, pofałdowanej powierzchni skóry odpowiedzialne są zmiany zwyrodnieniowe o charakterze obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowym.
Defekt ten najczęściej występuje w miejscach zwiększonego gromadzenia się tłuszczu czyli na udach, biodrach, pośladkach, brzuchu ale również ramionach, okolicach kolan i łydkach. Cellulit nie wykazuje zmian zapalnych w przeciwieństwie do często utożsamianego z nim cellulitisu, który określa się jako zakażenie bakteryjne oraz zapalenie skóry i tkanki podskórnej.

Cellulit defekt kosmetyczny czy już choroba?


Często również, pada pytanie jak należy traktować cellulit, czy tylko jako defekt kosmetyczny czy może  już jako chorobę? Otóż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wielu autorów nie zalicza GLD do stanów patologicznych. Koniecznie jednak trzeba podkreślić fakt, iż jeżeli w porę się nie zareaguje, to z defektu kosmetycznego może powstać poważny problem zdrowotny (np. wystąpienie żylaków i/lub tworzenie się niebezpiecznych zakrzepów.

Niestety, cellulit to problem złożony.


Aby zrozumieć czym tak naprawdę jest cellulit i jak skutecznie z nim walczyć należy zwrócić uwagę na główne przyczyny powstawania. Należy zdać sobie sprawę, że nie ma jednej konkretnej przyczyny odpowiedzialnej za powstawanie cellulitu, a jego etiologia jest wieloczynnikowa.
Za predysponujące do powstania cellulitu uważa się: czynniki hormonalne, genetyczne, czynniki środowiskowe tj. niezbilansowana, ubogoresztkowa dieta z nadmiernym spożyciem węglowodanów i tłuszczów, mało aktywny tryb życia, stosowanie używek jak również noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie. Także współistniejące choroby, przyjmowane leki i stres mogą przyczyniać się do wystąpienia lipodystrofii. Jak widać liczba czynników odgrywających rolę w powstaniu i rozwoju cellulitu jest bardzo duża i zróżnicowana.
Cellulit jest przede wszystkim wynikiem nieprawidłowego rozwoju tkanki tłuszczowej w wyniku gromadzenia się tłuszczu i przerostu komórek tłuszczowych-adipocytów jak również akumulowania się w nich zbędnych produktów przemiany materii i wody. Zwiększenie objętości adipocytów powoduje ucisk na naczynia krwionośne i limfatyczne co skutkuje zaburzeniami w mikrokrążeniu, zwiększeniem przepuszczalności ich ścian i gromadzeniem płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Następstwem tych zmian jest gorsze odżywienie i dotlenienie komórek tłuszczowych, które zaczynają przerastać oraz włóknienie i twardnienie tkanki łącznej.

Cellulit dotyczy nie tylko osób z nadwagą.


Dotychczas uważano, że cellulit dotyczy tylko osób z nadwagą lub otyłych. Mimo, że otyłość i lipodystrofia to bliskie sobie problemy wcale nie oznacza, że muszą występować jednocześnie. Otyłość to nagromadzenie kwasów tłuszczowych i trójglicerydów w adipocytach oraz ich równomierne rozmieszczenie na danych obszarach ciała natomiast w lipodystrofii mamy do czynienia z miejscową dystrofią, przerostem i nierównomiernym odkładaniem tłuszczu. Choć osoby z wrodzoną predyspozycją do nadmiernego odkładania się i gromadzenia tkanki tłuszczowej są bardziej obciążone występowaniem cellulitu niż osoby szczupłe to należy pamiętać, że występuje on zarówno u osób o smukłej budowie ciała jak i otyłych. Cellulit jest trudniejszy w leczeniu niż sama otyłość .


Cellulit- defekt z którym trzeba walczyć.

Pomimo iż cellulit nie jest chorobą i występuje już u tak dużej liczby kobiet to większość z nas nie chce się  pogodzić z jego obecnością i podejmuje działania w celu jego redukcji.Jego nieestetyczny wygląd sprawia, że nie jest akceptowalny przez większość pań stale podejmujących radykalne działania ukierunkowane na jego redukcję. W większości przypadków jego obecność wpływa negatywnie na postrzeganie własnej atrakcyjności oraz sposób ubierania (szczególnie latem). Niestety również wiele z nas wierzy, że „magiczny” krem lub pojedynczy zabieg uwolni nas od nieestetycznego problemu. Reklamy i firmy wykorzystując szeroką skale problemu reklamują swoje produkty, zapewniając co do szybkich rezultatów oraz łatwości kuracji, co często jeszcze bardziej utwierdza kobiety w tym błędnym przekonaniu, przynosząc jedynie rozczarowanie wynikające z braku skuteczności i widocznych efektów.
Dziewczyny cellulit jest problemem z którym trzeba i można walczyć. Należy uświadomić sobie, że likwidowanie cellulitu wymaga wielu wyrzeczeń i dużej ilości czasu ale podjęcie kompleksowych działań polegających na prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz stosowaniu różnorodnych zabiegów i właściwej pielęgnacji może w znaczący sposób poprawić wygląd naszego ciała a tym samym samopoczucie, a więc nie poddajemy się :) 

cdn...

1 komentarz:

Obsługiwane przez usługę Blogger.